امروز : شنبه, 30 دی 1396

حضور هیأت تاجران جوان استان هرات در مشهد مقدس

بر اساس اعلام اتاق تجارت و صنایع هرات و ابراز علاقه اتحادیه تجار جوان هرات، با هماهنگی به عمل آمده توسط اتاق مشترک ایران و افغانستان، تعداد 16 نفر شامل هیأت مدیره و اعضای فعال آن اتحادیه در زمینه های واردات و تولید مواد غذایی، تولید موتور سیکلت و موتورهای کشاورزی، سوخت، حمل و نقل، امور گمرکی و... در تاریخ 96/2/15 طی سفری دو روزه به مشهد عزیمت نمودند. با برنامه ریزی اتاق مشترک از طریق هماهنگی با دستگاه های مرتبط استانی، برنامه دو روزه حضور هیأت مذکور در مشهد قبل از سفر به طرف مقابل اعلام شده بود.

در مورخ 96/2/16 و در روز اول حضور هیأت تجار جوان، از ساعت 9 صبح بازدیدی از پردیس پژوهش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی خراسان رضوی صورت پذیرفت که طی آن هیأت مذکور از مزرعه و کلکسیون گیاهان دارویی، سالن تولید قارچ، کارخانه تولید خوراک دام و طیور، آزمایشگاه کشت بافت و سایر زمینه های فعالیت بخش پژوهش آن مرکز بازدید و به سئوالات بازدیدکنندگان پاسخ های لازم توسط کارشناسان بخش های مزبور ارائه گردید.

در ادامه از ساعت 12 ظهر همان روز بازدید از پردیس آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان انجام پذیرفت که هیأت تجار جوان افغانستانی از محل نمایشگاه دائمی آن مرکز، پایلوت شیر و فرآورده های لبنی، مرکز رشد و فناوری کشاورزی و پایلوت نان بازدید به عمل آورده و از نزدیک با امکانات آموزشی و اقامتی آن مرکز آشنا گردیدند، پس از ضیافت نهار، جلسه مشترک هیأت تجار جوان هرات با ریاست و کارشناسان محترم مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان برگزار گردید که در این نشست جناب آقای دکتر مویدی ریاست محترم مرکز ضمن خیر مقدم به هیأت تجار جوان هرات به تشریح فعالیت های گسترده تحقیقاتی، آموزشی و همچنین امکانات مطلوب و نیروی متخصص مرکز پرداختند و با مهم شمردن ارتباطات دو کشور در عرصه انتقال دانش و تجارب کشاورزی، درخصوص پذیرش فعالین حوزه کشاورزی از افغانستان جهت گذراندن دوره های آموزشی، اعلام آمادگی کامل نمودند.

با اتمام این نشست بازدیدهای روز اول حضور هیأت یاد شده در مشهد به پایان رسید. پس از آن در ساعت 20:30 همان شب ضیافت شام به افتخار هیأت تجار جوان هرات در محل رویال رستوران ساوالان با حضور بعضی از صادرکنندگان و مسئولین ذی ربط برگزار گردید.

صبح یکشنبه مورخ 96/2/17 در روز دوم حضور هیأت تاجران جوان هرات در مشهد، از ساعت 8 صبح بازدید هیأت از شهرک فناوری صنایع غذایی در دستور کار قرار گرفت، در ابتدا جلسه همتایابی و تبادل افکار با حضور معاونت صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان و فعالین حوزه های مختلف تولید استان در محل شهرک فناوری صنایع غذایی برگزار شد، در این نشست طرفین ضمن معرفی کامل مجموعه و رشته فعالیت خود، همکاری های مشترک قابل انجام را مورد بررسی قرار دادند.

در این نشست هیأت مدیره اتحادیه تاجران جوان هرات آمادگی و تمایل خود را جهت پذیرش هیأتی از تولیدکنندگان و فعالین صنعتی استان خراسان رضوی به شهر هرات (افغانستان) اعلام نمودند.

در ادامه هیأت مذکور از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی توس شامل شرکت های دانش بنیان تولید تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی، کارخانه های تولید مواد غذایی، عرقیات و گیاهان دارویی، تولیدی انواع قاب و قطعات فلزی و پلاستیکی، صنایع گرمایشی و رادیاتور و .... بازدید بعمل آوردند.

در ظهر همان روز و پس از پایان بازدید از واحدهای صنعتی، اعضای هیأت در ضیافت نهار حضور یافتند.

در ساعت 18 همان روز، جلسه مشترک هیأت اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان(خراسان رضوی) و هیأت تاجران جوان هرات با حضور سرکنسول محترم افغانستان در مشهد، ریاست محترم اتاق تجارت و صنایع هرات، مدیرکل محترم امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و کارشناس محترم نمایندگی وزارت امورخارجه در شمال و شرق کشور، در محل ساختمان شماره (2) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد.

در این نشست ریاست هیأت اجرایی اتاق مشترک ضمن تبریک و استقبال از شکل گیری اتحادیه تاجران جوان هرات به نقشی که جوانان می توانند در تعاملات اقتصادی دو کشور از طریق انتقال دانش و تجارب، ایده پردازی، تحقیقات علمی، مباحث آموزشی و ...  ایفا کنند اشاره و آن را ارزشمند برشمرد.

پس از آن هیأت تاجران جوان ضمن معرفی فعالیت هیأت مدیره و اعضای آن اتحادیه به تشریح بازدیدها و دستاوردهای سفر دو روزه خود به مشهد پرداختند و با اعلام مراتب امتنان و موثریت بازدیدها و ملاقات های انجام شده، ادامه روند اعزام و پذیرش هیأت های تجاری را خواستار شدند.

در پایان برنامه های شب دوم، ضیافت شام اتاق مشترک به افتخار حضور هیأت تجار جوان در مشهد با حضور ریاست اتاق تجارت و صنایع هرات، سرکنسول افغانستان در مشهد، ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، مدیرکل امور اقتصادی استانداری، مسئول میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت ایران و سایر مسئولین استانی و تجار افغانستانی مقیم در محل رستوران متسو برگزار شد که در انتهای این مراسم به رسم یادبود و تقدیر، هدایایی از طرف اتاق مشترک به سرکنسول محترم افغانستان در مشهد، ریاست محترم اتاق تجارت و صنایع هرات و هیأت 16 نفره تجار جوان هرات اهدا گردید و بالعکس از طرف اتحادیه تاجران جوان هرات نیز هدایایی به مسئولین اقتصادی استان خراسان رضوی حاضر در این جلسه، اهدا شد.

در ظهر روز بعد مورخ 96/2/18 هیأت تاجران جوان به هرات عزیمت نمودند. 

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و افغانستان خراسان رضوی، مورخ 96/2/18

نمایشگاه بین المللی مواد غذایی ، ماشین آلات و صنایع وابسته مشهد با حضور هیأت تجار افغانستان

 

 

هفدهمین نمایشگاه بین المللی مواد غذایی ماشین آلات و صنایع وابسته مشهد (ifood 2016) با همکاری اتاق مشترک ایران و افغانستان (خراسان رضوی) در اطلاع رسانی، پذیرش هیأت، واگذاری غرفه و... این نمایشگاه از تاریخ 4 الی 7 شهریورماه 95 در محل نمایشگاه بین المللی مشهد با حضور هیأت هایی از کشورهای مختلف از جمله افغانستان، برگزار گردید.

طبق روال دو سال اخیر، با هماهنگی اتاق مشترک ایران و افغانستان (خراسان رضوی) و اتاق تجارت و صنایع هرات، غرفه ای به منظور نمایش توانمندی های صادراتی افغانستان به اتحادیه صادرکنندگان استان هرات واگذار گردید و مورد استقبال چشمگیر بازدیدکنندگان، تجار ایرانی و صاحبان صنایع، قرار گرفت.

در روز افتتاحیه نمایشگاه مواد غذایی مشهد، مورخ 4/6/95 با دعوت اتاق مشترک هیأتی از سرکنسولگری افغانستان در مشهد، ریاست محترم اتحادیه صادرکنندگان استان هرات، ریاست محترم اتحادیه صنعتگران استان هرات و هیأت محترم اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه شرکت نمودند.

در بازدید مسئولین محترم از نمایشگاه مواد غذایی و صنایع وابسته مشهد در روز افتتاحیه این نمایشگاه، استاندار محترم خراسان رضوی، ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان و ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، معاونت محترم وزارت امور خارجه در شمال و شرق و سایر مسئولین و کارشناسان ذیربط با حضور در محل غرفه اتحادیه صادرکنندگان هرات، با توانمندی های صادراتی افغانستان و عمده محصولات کشاورزی آن کشور آشنا شدند.

با حضور استاندار محترم خراسان رضوی در محل غرفه افغانستان، جناب آقای انصاری ریاست اتحادیه صادرکنندگان هرات با تقدیم هدیه ای از صنایع دستی هرات به ایشان، از زحمات استاندار محترم خراسان رضوی در توسعه و تعمیق روابط اقتصادی بین دو استان تجلیل بعمل آورد.

در روز دوم نمایشگاه، مورخ 5/6/95 ریاست محترم اتاق تجارت و صنایع هرات و تنی چند از  اعضای هیأت مدیره آن اتاق، ضمن حضور در غرفه اتحادیه صادرکنندگان هرات از نمایشگاه یاد شده بازدید به عمل آوردند و به مذاکره با مسئولین حاضر در نمایشگاه پرداختند.

اتاق مشترک ایران و افغانستان(خراسان رضوی) از فعالین اقتصادی و اعضای محترم افغانستانی در بخش مواد غذایی و صنایع وابسته، جهت حضور در نمایشگاه در قالب هیأت تجاری افغانستان، دعوت به عمل آورد، که در طی سه روز اول این نمایشگاه تعداد حدود 100 نفر از فعالین اقتصادی افغانستانی با عنوان بازدید کننده متخصص و در قالب چندین گروه با هماهنگی و مدیریت اتاق مشترک ایران و افغانستان(خراسان رضوی) از غرفه های نمایشگاه دیدن کردند، همچنین علایق، نظرات و سئوالات ایشان در مذاکرات و بازدیدهای آنها پیگیری گردید.  

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و افغانستان(خراسان رضوی)، مورخ 95/6/8

گزارش نشست مشترک رياست روابط بين الملل اتاق تجارت افغانستان با فعالین افغانستانی و ایرانی در مشهد

در پی حضور جناب آقاي حافظي رياست محترم روابط بين الملل اتاق تجارت افغانستان در نشست سازمان همكاري هاي اقتصادي ( اكو ) در تهران، پس از پايان اين نشست با هماهنگي و دعوت اتاق مشترك ايران و افغانستان-  خراسان رضوي از ايشان و جناب آقاي خطيبي رياست محترم اتاق تجارت و صنايع هرات جهت حضور در مشهد، در مورخ 28/٥/95 نشستي با حضور جناب آقاي حافظي  و حدود ٦٠ نفر از  فعالين اقتصادي ايراني و افغانستاني در محل اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي مشهد برنامه ريزي و برگزار گرديد.

در اين نشست كه با حضور ارزشمند سركنسول محترم افغانستان در مشهد، رياست محترم اتاق تجارت و صنايع هرات، رياست و اعضاي محترم هيأت اجرايي اتاق مشترك، مسئول محترم بخش اقتصادي استانداري، رئيس محترم بخش تجارت خارجي سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، رياست محترم انجمن حمل و نقل بين المللي استان و وكيل التجاري محترم افغانستان در مشهد برپا گرديد، علاوه بر اعلام دستاوردها و نتايج عملي پيگيري هاي مسئولين بخش خصوصي و دولتي دو كشور در توسعه تعاملات اقتصادي في ما بين از جمله كاهش تعرفه محصولات وارداتي از افغانستان، ايجاد تسهيلات در صدور رواديد بلندمدت براي تجار دو كشور، تسهيلات ايجاد شده در موضوع اقامت و سرمايه گذاري فعالين افغانستاني در ايران و.... بر روي موضوعات مهمي از قبيل لزوم ايجاد و سازماندهي اتاق مشترك ايران و افغانستان در كابل، ايجاد شركت هاي مشترك ايراني و افغانستاني در حوزه هاي مختلف در دو كشور، بررسي موانع حوزه حمل و نقل، فعال تر شدن برگزاري نمايشگاه ها و اعزام و پذيرش هيأت هاي تجاري ميان دو كشور، بهره برداري از فرصت هاي سرمايه گذاري در افغانستان و ايران، استفاده از ظرفيت هاي مناطق آزاد و ويژه به منظور پروسس، سورتينگ، بسته بندي و صادرات مجدد محصولات كشاورزي افغانستان به جهان و بسياري از ديگر موضوعات مهم اقتصادي ميان دو كشور، بحث و گفتگو شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و افغانستان-خراسان رضوی، مورخ 28/5/95 

گزارش حضور هیأت استانداران مرزی ایران و افغانستان در مشهد

 

با دعوت و هماهنگی وزارت محترم کشور و اعلام آمادگی استان خراسان رضوی برای میزبانی، اولین نشست مشترک استانداران مرزی ایران و افغانستان با دستور کار توسعه همکاری های استان های مرزی دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امور اتباع و موضوعات امنیتی به مدت 2 روز (4 و 5 مرداد ماه 95) در مشهد برگزار شد، این نشست از دیدگاه تجاری و اقتصادی از آنجایی مهم و تأثیر گذار بود که مقامات محلی بخصوص طرف افغانستانی نقش بسزایی در تسهیل تجارت بین دو کشور در زمینه های امور مرتبط با گمرک، حمل و نقل و امنیت تجاری دارند و ولایات هرات، فراه و نیمروز به عنوان دروازه حضور کالاهای ایرانی در کشور افغانستان محسوب می شوند.

در این نشست 2 روزه که در روز دوم وزیر کشور نیز حضور داشت و در هتل همای مشهد برگزار شد، علاوه بر استانداران محترم هرات، فراه، نیمروز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان، سفیر افغانستان در ایران، مرزبان حوزه جنوب غرب افغانستان، معاونت وزارت کشور افغانستان، سرکنسول افغانستان در مشهد، سرکنسول ایران در هرات، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه ایران در مشهد، ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه افغانستان در هرات، قائم مقام سازمان توسعه تجارت ایران، و تعداد زیادی از مقامات ایرانی و افغانستانی حضور داشتند.

در این نشست موضوعاتی در زمینه مسائل اقتصادی از جمله تسهیل در امور مرتبط با گمرک، تضمین امنیت سرمایه تجار و سرمایه گذاران دو کشور، تشکیل شرکت های مشترک در زمینه های مختلف، تسهیل رفت و آمد تجار، توسعه کشت فراسرزمینی و فراهم آوردن مقدمات تفاهم نامه پنجمین کمیسیون مشترک همکاری های بین دو کشور (که در 20 مرداد 95 در تهران برگزار می شود)، مطرح و همفکری خوبی در اجرایی کردن این موارد در چارچوب اختیارات مقامات محلی گرفته شد.

در مورخ 4/5/95 و در شب اول این نشست، ضیافت شامی به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با حضور استانداران مرزی دو کشور و هیأت همراه و دعوت از فعالین اقتصادی ایرانی در محل هتل همای مشهد برگزار گردید.

در شب دوم و در پایان این نشست، اتاق مشترک ایران و افغانستان خراسان رضوی با همکاری ارزشمند جناب آقای تاجدار از تجار افغانستانی فعال مقیم مشهد و جناب آقای رحیم رضایی ضیافت شامی را به افتخار حضور استانداران مرزی دو کشور در مشهد، برگزار نمودند.

ضیافت شام اتاق مشترک با حضور استانداران محترم هرات، فراه، نیمروز، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، مرزبان حوزه غرب افغانستان، معاونت وزارت کشور افغانستان، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات، ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه در مشهد، ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه افغانستان در هرات، مدیرکل محترم اداره اتباع و امور مهاجرین استانداری، ریاست بیمارستان امام رضا (ع) و تعداد زیادی از مقامات ایرانی و افغانستانی و حدود 150 تن از تجار و فعالین توانمند ایرانی و افغانستانی در محل باغ آقای رضایی واقع در جاده قوچان برگزار شد.

در این نشست ریاست اتاق مشترک ایران و افغانستان ضمن تقدیر از زحمات مسئولین محترم دو کشور، خصوصاً سرکنسول های افغانستان و ایران در هرات و مشهد جهت ارائه تسهیلات ویزا برای تجار دو کشور، از زحمات جناب آقای دکتر بهرامی ریاست بیمارستان امام رضا (ع) و مشاور محترم وزیر بهداشت در امور افغانستان درخصوص ارائه خدمات به بیماران افغانستانی و انجام اولین عمل پیوند کلیه در هرات، با تقدیم هدیه ای تقدیر به عمل آورد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و افغانستان(خراسان رضوی)، مورخ 6 مرداد 95