امروز : پنج شنبه, 03 اسفند 1396

حضور هیأت تاجران جوان استان هرات در مشهد مقدس

بر اساس اعلام اتاق تجارت و صنایع هرات و ابراز علاقه اتحادیه تجار جوان هرات، با هماهنگی به عمل آمده توسط اتاق مشترک ایران و افغانستان، تعداد 16 نفر شامل هیأت مدیره و اعضای فعال آن اتحادیه در زمینه های واردات و تولید مواد غذایی، تولید موتور سیکلت و موتورهای کشاورزی، سوخت، حمل و نقل، امور گمرکی و... در تاریخ 96/2/15 طی سفری دو روزه به مشهد عزیمت نمودند. با برنامه ریزی اتاق مشترک از طریق هماهنگی با دستگاه های مرتبط استانی، برنامه دو روزه حضور هیأت مذکور در مشهد قبل از سفر به طرف مقابل اعلام شده بود.

در مورخ 96/2/16 و در روز اول حضور هیأت تجار جوان، از ساعت 9 صبح بازدیدی از پردیس پژوهش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی خراسان رضوی صورت پذیرفت که طی آن هیأت مذکور از مزرعه و کلکسیون گیاهان دارویی، سالن تولید قارچ، کارخانه تولید خوراک دام و طیور، آزمایشگاه کشت بافت و سایر زمینه های فعالیت بخش پژوهش آن مرکز بازدید و به سئوالات بازدیدکنندگان پاسخ های لازم توسط کارشناسان بخش های مزبور ارائه گردید.

در ادامه از ساعت 12 ظهر همان روز بازدید از پردیس آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان انجام پذیرفت که هیأت تجار جوان افغانستانی از محل نمایشگاه دائمی آن مرکز، پایلوت شیر و فرآورده های لبنی، مرکز رشد و فناوری کشاورزی و پایلوت نان بازدید به عمل آورده و از نزدیک با امکانات آموزشی و اقامتی آن مرکز آشنا گردیدند، پس از ضیافت نهار، جلسه مشترک هیأت تجار جوان هرات با ریاست و کارشناسان محترم مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان برگزار گردید که در این نشست جناب آقای دکتر مویدی ریاست محترم مرکز ضمن خیر مقدم به هیأت تجار جوان هرات به تشریح فعالیت های گسترده تحقیقاتی، آموزشی و همچنین امکانات مطلوب و نیروی متخصص مرکز پرداختند و با مهم شمردن ارتباطات دو کشور در عرصه انتقال دانش و تجارب کشاورزی، درخصوص پذیرش فعالین حوزه کشاورزی از افغانستان جهت گذراندن دوره های آموزشی، اعلام آمادگی کامل نمودند.

با اتمام این نشست بازدیدهای روز اول حضور هیأت یاد شده در مشهد به پایان رسید. پس از آن در ساعت 20:30 همان شب ضیافت شام به افتخار هیأت تجار جوان هرات در محل رویال رستوران ساوالان با حضور بعضی از صادرکنندگان و مسئولین ذی ربط برگزار گردید.

صبح یکشنبه مورخ 96/2/17 در روز دوم حضور هیأت تاجران جوان هرات در مشهد، از ساعت 8 صبح بازدید هیأت از شهرک فناوری صنایع غذایی در دستور کار قرار گرفت، در ابتدا جلسه همتایابی و تبادل افکار با حضور معاونت صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان و فعالین حوزه های مختلف تولید استان در محل شهرک فناوری صنایع غذایی برگزار شد، در این نشست طرفین ضمن معرفی کامل مجموعه و رشته فعالیت خود، همکاری های مشترک قابل انجام را مورد بررسی قرار دادند.

در این نشست هیأت مدیره اتحادیه تاجران جوان هرات آمادگی و تمایل خود را جهت پذیرش هیأتی از تولیدکنندگان و فعالین صنعتی استان خراسان رضوی به شهر هرات (افغانستان) اعلام نمودند.

در ادامه هیأت مذکور از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی توس شامل شرکت های دانش بنیان تولید تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی، کارخانه های تولید مواد غذایی، عرقیات و گیاهان دارویی، تولیدی انواع قاب و قطعات فلزی و پلاستیکی، صنایع گرمایشی و رادیاتور و .... بازدید بعمل آوردند.

در ظهر همان روز و پس از پایان بازدید از واحدهای صنعتی، اعضای هیأت در ضیافت نهار حضور یافتند.

در ساعت 18 همان روز، جلسه مشترک هیأت اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان(خراسان رضوی) و هیأت تاجران جوان هرات با حضور سرکنسول محترم افغانستان در مشهد، ریاست محترم اتاق تجارت و صنایع هرات، مدیرکل محترم امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و کارشناس محترم نمایندگی وزارت امورخارجه در شمال و شرق کشور، در محل ساختمان شماره (2) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد.

در این نشست ریاست هیأت اجرایی اتاق مشترک ضمن تبریک و استقبال از شکل گیری اتحادیه تاجران جوان هرات به نقشی که جوانان می توانند در تعاملات اقتصادی دو کشور از طریق انتقال دانش و تجارب، ایده پردازی، تحقیقات علمی، مباحث آموزشی و ...  ایفا کنند اشاره و آن را ارزشمند برشمرد.

پس از آن هیأت تاجران جوان ضمن معرفی فعالیت هیأت مدیره و اعضای آن اتحادیه به تشریح بازدیدها و دستاوردهای سفر دو روزه خود به مشهد پرداختند و با اعلام مراتب امتنان و موثریت بازدیدها و ملاقات های انجام شده، ادامه روند اعزام و پذیرش هیأت های تجاری را خواستار شدند.

در پایان برنامه های شب دوم، ضیافت شام اتاق مشترک به افتخار حضور هیأت تجار جوان در مشهد با حضور ریاست اتاق تجارت و صنایع هرات، سرکنسول افغانستان در مشهد، ریاست نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، مدیرکل امور اقتصادی استانداری، مسئول میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت ایران و سایر مسئولین استانی و تجار افغانستانی مقیم در محل رستوران متسو برگزار شد که در انتهای این مراسم به رسم یادبود و تقدیر، هدایایی از طرف اتاق مشترک به سرکنسول محترم افغانستان در مشهد، ریاست محترم اتاق تجارت و صنایع هرات و هیأت 16 نفره تجار جوان هرات اهدا گردید و بالعکس از طرف اتحادیه تاجران جوان هرات نیز هدایایی به مسئولین اقتصادی استان خراسان رضوی حاضر در این جلسه، اهدا شد.

در ظهر روز بعد مورخ 96/2/18 هیأت تاجران جوان به هرات عزیمت نمودند. 

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و افغانستان خراسان رضوی، مورخ 96/2/18