امروز : شنبه, 30 دی 1396

اداره گمرک ایران: ایجاد دروازه مشترک تجاری ایران و افغانستان در دستور کار قرار گرفت

 

گمرک ایران و افغانستان با هدف گسترش مبادلات تجاری ۳یادداشت تفاهم امضا کردند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ایجاد دروازه مشترک تجاری دو کشور اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از گمرک ایران، گمرکات ایران و افغانستان با هدف گسترش مبادلات تجاری 3یادداشت تفاهم امضا کردند.

این یادداشت تفاهم‌ها به امضای «کرباسیان» رئیس کل گمرک ایران و «نجیب اله وردک» رئیس عمومی گمرکات افغانستان در تهران رسید که مهمترین سند همکاری‌های گمرکی دو کشور به شمار می‌رود و با اجرایی شدن آن‌ها فصل جدیدی در همکاری‌های گمرکی ایران و افغانستان آغاز خواهد شد. 

این یادداشت تفاهم‌ها در سه موضوع بسیار مهم به امضای دو طرف رسیده است و شامل یادداشت تفاهم تبادل الکترونیکی اطلاعات، یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی و یادداشت تفاهم دروازه مشترک مرزی می‌شود. با اجرایی شدن این یادداشت تفاهم‌ها که مقرر شد طرف افغانستانی طی مدت 45روز نسبت به اجرایی شدن موارد امضا شده متن یادداشت تفاهم‌ها اعلام دارد، گمرکات دو کشور دروازه مشترک تجاری ایجاد خواهند کرد.

بر اساس بند اول یادداشت تفاهم اظهارنامه‌های مربوط به وسایل نقلیه و کالا در کشور خروجی انجام خواهد شد و کشور ورودی همان اظهار نامه را مبنا قرار خواهد داد. همچنین اطلاعات کلی مربوط به وسایل نقلیه و حمل و نقل در مرز گمرک خروجی به صورت الکترونیکی به کشور ورودی تحویل خواهد شد و اظهار نامه با کنترل گمرکی که در کشور ورودی انجام می گردد،نهایی خواهد شد.

با اجرایی شدن یادداشت تفاهم‌های یاد شده پیش بینی می‌شود هزینه‌های گمرکی در مرزهای دو کشور کاهش یابد و سرعت نقل و انتقال کالا میان دو کشور افزایش یابد. همچنین گمرکات دو کشورتصمیمات جدیدی جهت افزایش مبادلات مرزنشینان اتخاذ کردند و در مورد فعالیت شش بازارچه مرزی فی ما بین دو کشور که از طرف ایرانی فعال می‌باشد ،مقرر شد طرف افغانستانی طی مدت 30روز موضوع را بررسی و نظر خود را در زمینه انجام فعالیت یا مسدود نمودن انها به طرف ایرانی اعلام نماید.