امروز : پنج شنبه, 03 اسفند 1396

دریافت اقامت جمهوری اسلامی ایران برای تجار افغانستانی

 سرکار خانم صدقی با دارا بودن مدرک فوق لیسانس حقوق عمومی از دانشگاه تهران، چندین سال است که در زمینه های مختلف حقوقی مرتبط با اتباع خارجی و بخصوص اتباع افغانستان، در سطح استان و کشور فعالیت می نماید.

تسلط ایشان بر مسائل حقوقی- اقتصادی اتباع خارجی که ناشی از تحصیل در معتبرترین دانشگاه کشور و فعالیت موثر و مثبت در این زمینه در سطح استان است باعث شده تا سازمان سرمایه گذاری و اتاق مشترک ایران – افغانستان خراسان رضوی، همواره از ایشان در امور مربوطه مشاوره بگیرند و از راهنمائی و تجارب و دانسته های ایشان در برنامه ریزی های خود، بهره مند گردند.

با توجه به اشراف ایشان به مسائل اقامتی و سرمایه گذاری اتباع افغانستان در استان، توافق گردید از این پس، موارد مهم و ملاحظات موجود در موارد مرتبط با پروانه کار، اقامت، فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری اتباع محترم کشور دوست و برادر افغانستان را در سایت این اتاق، در معرض دید و بهره برداری عزیزان عضو و دیگر علاقمندان قرار دهند.

از همکاری ایشان نهایت تشکر را داریم.

 

پرسش: آیا امکان دریافت اقامت جمهوری اسلامی ایران برای صادرکنندگان افغانستانی در استان خراسان رضوی وجود دارد؟

 پاسخ: بله تجار افغانستانی که به طور سالانه مبلغ پانصد هزاردلار صادرات کالا از ایران به سایر نقاط دنیا داشته باشند می توانند بعد از طی مراحل اداری و تکمیل مدارک اقامت جمهوری اسلامی ایران را دریافت نمایند.

پرسش: مراحل اخذ اقامت جمهوری اسلامی ایران به چه صورت می باشد؟

‍ پاسخ: از آنجا که مقدمه لازم جهت دریافت اقامت جمهوری اسلامی ایران ، بدوا دریافت پروانه کار می باشد. لذا جهت دریافت پروانه کار طی مراحل زیر ضروری است:

1-تاسیس و ثبت شرکت  تجاری در استان خراسان رضوی

۲-تکمیل مدارک و تشکیل پرونده در اداره محترم کار تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی

۳-بررسی مدارک متقاضی توسط آن اداره محترم جهت تکمیل گزارش در مورد حجم صادرات متقاضی دریافت پروانه کار

۴-شرکت متقاضی دریافت پروانه کار در جلسه کمیسیون فنی اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی جهت احراز شرایط متقاضی به منظوردریافت پروانه کار

۵-صدور روادید F(روادید با حق کار) برای متقاضی و ورود ایشان به کشور جمهوری اسلامی ایران با روادید فوق

۶-صدور پروانه کار

بعد از دریافت پروانه کار و تکمیل مدارک و تقاضانامه امکان صدور اقامت یکساله (قابل تمدید) از مرجع محترم فرماندهی نیروی انتظامی فراهم می گردد.

پرسش: آیا امکان ثبت و تاسیس شرکت در جمهوری اسلامی ایران با سرمایه صد در صد خارجی وجود دارد؟

پاسخ: ماده (۱) قانون ثبت شرکت‌ها مصوب ۱۳۱۰ اشعار می‌دارد: «هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد، شرکت ایرانی محسوب است»، لذا اشخاص خارجی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که با ثبت شرکت در ایران سهامدار آن شرکت می‌شوند، شرکت ثبت شده فارغ‌ از ملیت سهامداران آن، یک شخصیت حقوقی ایرانی محسوب می‌گردد. براساس بند (ب) ماده (۴) آیین‌نامه اجرایی قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی، «محدودیتی از نظر درصد مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد.» به عبارت دیگر سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند شرکتی را در ایران تا نسبت ۱۰۰ درصد سهام متعلق به سهامداران خارجی ثبت کنند. 

پرسش: آیا امکان تملک و نیز اجاره اموال غیر منقول به نام شرکتهای با سرمایه خارجی فراهم می باشد:

پاسخ : ماده (۳۴) آیین‌نامه اجرایی قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی اشعار می‌دارد «در مواردی که انجام سرمایه‌گذاری خارجی منجر به تشکیل شرکت ایرانی گردد، تملک زمین به نام شرکت متناسب با طرح سرمایه‌گذاری به تشخیص سازمان مجاز می‌باشد.» تا ۱۰۰ درصد می‌توانند شرکت خارجی ثبت کنند و شرکت خارجی حق مالکیت اموال منقول و غیرمنقول را دارد. 

در خصوص اجاره اموال غیرمنقول توسط شرکت ایرانی، با استناد به ماده ۱۰ قانون مدنی ایران که اشعار می‌دارد «قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.» همچنین طبق ماده ۲۱۹ قانون مدنی ایران «عقودی که بر طبق قانون واقع شده باشد بین متعاملین و قائم‌مقام آن‌ها لازم الاتباع است، مگر اینکه به رضای طرفین اقاله یا به علت قانونی فسخ شود»، لذا شرکت ثبت شده در کشور به عنوان یک شخص حقوقی می‌تواند وارد عقد قرارداد اجاره با اشخاص دیگر گردد و براساس مفاد قرارداد از منافع آن منتفع گردد.

پرسش: آیا شرکتهای ثبت شده فوق ملزم به پرداخت مالیات می باشند؟

پاسخ: کلیه شرکت های ثبت شده درجمهوری اسلامی ایران درای تابعیت ایرانی بوده و طبق بند ۴ ماده ۳ قانون تجارت کلیه معاملات آنها تجاری محسوب می شود.لذا قوانین مالیاتی بر آنها جاری می باشد

اشخاص حقوقی درباره امور مالیاتی خود چه وظایف و تکالیفی بر عهده دارند؟

  1. ارائه اظهارنامه ی مالیاتی موضوع ماده 110

طبق ماده 110: « اشخاص حقوقی مکلف‌اند اظهار نامه ، ترازنامه ، حساب سود و زیان متکی به دفاتر اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی همراه با فهرست هویت شرکاء و سهامداران و حسب مورد، میزان سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره مالیاتی که فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است ارائه و مالیات متعلق را پرداخت نمایند. پس از ارائه اولین فهرست مزبور ارایه فهرست تغییرات در سنوات بعد کافی خواهد بود .

حکم این ماده در مورد  کارخانه داران و اشخاص حقوقی در دوران معافیت نیز جاری خواهد بود .
تبصره ـ اشخاص حقوقي نسبت به درآمدهايي که طبق ‌مقررات اين قانون نحوة ديگري براي تشخيص آن مقرر شده است ‌مکلف به تسليم اظهارنامة مالياتي جداگانه که در فصل‌هاي مربوط ‌پيش‌بيني شده است نيستند.

  1. پلمپ دفاتر قانونی

کلیه اشخاص حقوقی می‌بایست پیش از شروع سال مالی جدید به انجام پلمپ دفاتر در اداره ثبت شرکتها مبادرت نمایند. به عنوان مثال برای عملکرد سال 1394 مؤدیان وظیفه دارند تا پایان 28/12/93 به پلمپ دفاتر قانونی اقدام نمایند.

  1. پرداخت حق تمبر

شرکتها در هنگام ثبت می‌بایست مالیات دو در هزار حق تمبر خود را پرداخت کنند. همچنین شرکتهایی که سرمایه خود را افزایش می‌دهند می‌بایست در هنگام ثبت صورتجلسه افزایش سرمایه اقدام به ابطال تمبر جهت پرداخت مالیات دو در هزار شرکت نمایند.

  1. ارائه لیست حقوق بگیران

شرکتها موظفند لیست افرادی که از شرکت حقوق دریافت می‌کنند را با مشخص نمودن میزان حقوق دریافتی آن به اداره امور مالیاتی محل شرکت تسلیم کرده و مالیاتی که طبق ماده 85 قانون مالیاتهای مستقیم به آن تعلق گرفته است را پرداخت نمایند.

لذا کلیه شرکتهای فوق در صورت داشتن فعالیت بازرگانی می بایست شرح معاملات خود را در دفاتر تجاری شرکت ثبت و گزارش معاملات خود را به صورت فصلی به سازمان امور مالیاتی گزارش و تیرماه هر سال اظهارنامه مالیاتی شرکت را به واحد مالیاتی مربوطه ارایه داده و در صورت تشخیص سازمان ذیربط مالیات شرکت را همانند سایر اشخاص حقوقی ایرانی پرداخت نمایند.

بدیهی است در صورت عدم فعالیت تجاری باز هم تشکیل پرونده در سازمان امور مالیاتی و تحویل سالانه اظهارنامه ضروری می باشد.

نازلی صدقی وکیل پایه یک دادگستری

مشاور حقوقی اتاق مشترک بازرگانی ، صنایع و معادن ایران و افغانستان